Тема: Пори року. Seasons and Months.
Підтема: Зима. Погода. Winter and Weather.
Мета: Повторити ЛО по темі «Пори року. Погода», продовжити знайомство
учнів з новою лексикою за темою «Зима», ввести нові ЛО:
best of all – найбільше, краще за всіх, to sledge - кататися на санях, a sledge
- сани, to ski – кататися на лижах, sometimes the weather is very changeable -
- погода іноді дуже мінлива, відпрацювати їх вживання у мовленні;
- автоматизувати навички мовлення з теми з опорою на зразки мовних
карток, удосконалити вміння складати речення з конкретними словами, та описувати малюнок; практикувати у ММ та ДМ, а також в аудіюванні, читанні, та письмі;
- формувати фонетичну компетенцію;
- розвивати логічне мислення, мовну здогадку;
- створити доброзичливу атмосферу, виховувати естетичні смаки, працелюбність, надати кожному учню можливість проявити свій творчий потенціал, сприяти розвиткові інтересу учнів до мови, що вивчається.
Обладнання: малюнки до теми «Пори року», кросворд, магнітофон, аудіо
записи завдань та пісні «Seasons», схеми, картки із завданнями,
підручники (Плахотник для 3кл.).
СХЕМАТИЧНИЙ ПЛАН УРОКУ
- Початок уроку. Привітання. Організація класу на навчання, повідомлення цілей уроку (3 хв.)
- Повторення ЛО. Мозковий штурм (розв’язання кросворду) (8 хв.)
- Мовленнєва розминка (фонетична і лексична)(5хв.)
- Бесіда за темою « Пори року» (8 хв.)
- Пауза для релаксації, фіз. xвилинка (3хв.)
- Читання тексту (8хв.)
- Гра «Ланцюжок» (2хв.)
- Узагальнення вивченого, тестові завдання. (5хв.)
- Підведення підсумків уроку. Пояснення домашнього завдання. (2хв.)
- Оцінювання. (1хв.)
ХІД УРОКУ
I. Introduction.
- Привітання. Greeting.
- Good morning children! Good morning, dear guests. I am glad to see you at our lesson.
It will be unusual. We’ll visit a fairy land. “What’s its name?” you may ask me. Let’s listen the song and a rhyme and guess its. ( CD) and if we’ll solve the crossword we can find the theme of our lesson.
- Brainstorming. Solving the crossword.
Уведення в іншомовну сферу (загадка):
When does snow blow?
When does snow blow?
When do flowers grow?
Is it best to go a little slow
When streets are covered with ice and snow?
|
|
S
|
P
|
R
|
I
|
N
|
G
|
S
|
U
|
M
|
M
|
E
|
R
|
|
|
|
A
|
U
|
T
|
U
|
M
|
N
|
|
S
|
U
|
N
|
|
|
S
|
N
|
O
|
W
|
|
|
|
W
|
I
|
N
|
T
|
E
|
R
|
|
S
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. It’s seasons comes after winter
There are many flowers and birds.
2. It’s seasons comes after spring
The weather is very hot.
3. It’s seasons comes after summer. The children go to school.
4. It’s yellow, big and hot on the sky.
5. It’s white, light and cold on the ground.
- It’s seasons comes after autumn. The weather is very cold and snowy.
|
Yes. Our today’s topic is “Seasons and months”.
We are going to talk about months and read an interesting text.
- Фонетична зарядка. Phonetic drills.
Let’s try to pronounce English Sounds in a proper way. Mr. Tongue провітрює кімнату, а комарики тут як тут, дзвенять всюди: [ð], [ð], [ð] – this, that, those, weather, together. Потім Mr. Tongue зачиняє віконце, і комариків погано чути, тільки тихий непевний звук [q], [q], [q] - month, thick, thing, thanks.
Play game “Echo”, repeat after me:
Whether the weather is fine,
Whether the weather is not,
Whether the weather is cold,
Whether the weather is hot.
Let’s be thankful together,
Whatever the weather,
Whether we like it or not.
Лексичний тренінг. Lexical drills.
-What day is it today?
- What month is it now?
- What season is it now?
- What are winter months? (Poem “Winter”)
- What season comes after winter? What are spring months? (Poem “Spring”)
- What season comes after spring? What are summer months? (Poem “Summer”)
- What season comes after summer? What are autumn months? (Poem “Autumn”)
Look at the blackboard and match pictures with words:
- What is the weather like today?
- It’s a rainy day. It’s a windy day. It’s a hot sunny day. It’s a very cold frosty and snowy day.
II. The main part. Основна частина.
4. Speaking.
I think we’ll have a pleasant lesson, because we are going to speak about seasons using new words, to read the text, to make up stories, to do exercises, to play.
Удосконалення навичок усного мовлення. Розповідь про місяці з опорою на власні малюнки ( вернісаж проектних робіт).
Answer my questions:
- My favourite season is …. because I like to … .
- What is your favourite season? Why?
(Розповіді за малюнком: Р1 → ← Р2, Р3, Р4, Р5, або Т → Рs)
- . Let’s have a rest!
- I think you are a bit tired.
- Stand up, please!
- Hands up, hands down,
- Hands on your hips,
- Bend left, bend right,
- 1, 2, 3, hop – hop,
- 1, 2, 3, stop!
- Sit down, please! Thanks.
7. Reading. Writing.
Ex. 5, p. 70. (прочитати і відповісти на питання)
- Let’s do the exercises. Look at the blackboard.
- Write the words into the right column: (запиши слова у вірну колонку)
A blue sky, June, summer dresses, frosty weather, December, green trees, snow, first flowers, rain, hot weather, yellow leaves, hats, March, winter holidays, sunny weather.
(winter, spring, summer, winter)
- Заповни пропуски на картках.( НО)
Let’s play game.
- When you hear a winter words, you’ll catch it by clapping your hands:
Sun, frost, white, shine, blue sky, snow, spring, birds, winter, hot, short days, December.
- You are very good pupils.
8. Гра «Ланцюжок» . Playing game.
- Знайдіть у «ланцюжку» слова про зимові розваги дітей.

III. . Summery. Підсумок уроку.
9. Завершення уроку, пояснення домашнього завдання.
- Your homework for the next lessons is:
- Ex. p.
2.
10. Оцінювання.
- Now let’s sum up. What did we do? You did you best. I’m satisfied with your work.
Your marks…
The lesson is over. At finally let’s sing a song “Seasons”.
|