Середа, 09-07-25, 20.10.07
Вітаю Вас Гість | RSS

Шумська Галина Михайлівна

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 4
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків

"Шкільне життя"
16-01-18, 18.24.23

Шкільне життя

Мета:

Практична: створити умови для розвитку навичок усного мовлення та аудіювання;

формувати вміння синтезувати, виділяти головне і узагальнювати;

Розвиваюча:розвивати навички читання, аудіювання , говоріння, письма;

Виховна: виховувати любов до навчання та рідної школи;

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.

Обладнання: презентація, інтерактивна дошка.

 

Хід уроку

І.Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

Greeting and Aim.1.Привітання і повідомлення теми та мети уроку.

T:- Good morning dear children and dear guests. I am very glad to see you today and welcome to our English lesson “School life”.

Warming up. 2.Введення в іншомовну атмосферу.

T:-Are you happy today? Repeat the words of the song after me.

-I am happy

-You are happy

-He is happy

-She is happy

-We are happy

-They are happy

-Everybody is happy.

II.Основна частина уроку.

Speaking. 1.Розвиток навичок говоріння.

1)Бесіда з учнями про школу.

T: -What school do you go to?

- Is it big or small ?

- How many floors does it have?

- What is there on the ground floor?

- What is there on the first floor?

- What is there on the second floor?

2)Бесіда з учнями про класну кімнату.

T:-What floor is your classroom situated on?

-What is there in your classroom? Describe it.

3)Бесіда з учнями про однокласників.

T:-Do you have any friends among your classmates? Tell us some words about your friend.

Use the words from the board.(popular,nice,unusual,excellent,sporty,curious,helpful,imaginative,polite,tidy,smart,shy)

4)Бесіда з учнями про розклад уроків.

T: -How many days a week do you go to school?

-How many lessons do you have every day?

-What is your first lesson on Monday?

-What is your second lesson on Tuesday? Etc.

-What new subjects do you study in the sixth form?

-What are your favourite subjects?

  1. 2.Розвиток навичок письма.

T:-Look at the board. You can see the word English. Choose any letter you like and write down the name of a school subject vertically. Make up a sentence with this word and write it down. The letter you choose may take any position in the word.

Speaking. 3.Розвиток мовленнєвих навичок. Показ фрагментів уроків.

T:-Today we have an unusual lesson. Let’s show our guests what you do at your lessons at school. The first lesson in our timetable is World Literature.

1)Показ уроку зарубіжної літератури.

T:- We have read the story about Cinderella.

-Who are the main heroes of the story?

1)Учні дають відповіді на запитання.

-Look at the pictures and answer the questions

-Who is Cinderella?

-What is Cinderella’s stepmother like?

-What is Cinderella’s sisters like?

-Why can’t Cinderella go to the ball?

-Who is suddenly in front of Cinderella?

-What is Cinderella’s godmother like?

-What has the fairy godmother got?

-What is Cinderella wearing for the ball?

-Where is the golden carriage?

-Who is Cinderella dancing with?

-Who are the prince’s parents?

-Where is Cinderella running ?Why?

-What does Cinderella lose?

-Who is holding the glass slipper?

2) Учні поєднують пари слів.

T:- And now make pairs.

Mean ugly king and fairy glass golden handsome

 

Prince carriage sisters godmother stepmother queen slippers

2) Показ уроку географії

1) Усна бесіда з учнями.

T:-The second lesson in our timetable is Geography.

-Do you like Geography?

-What do you do in Geography?

-Look at the board. What can you see here?(the map of Great Britain).

2) Перегляд відео.

-Let’s watch a video about Great Britain and write down all the numbers you’ll

hear

3) Перевірка розуміння змісту переглянутого.

1. T: -Go to the board and write down the number of population in different parts

of Great Britain.

2.T:-Answer the questions.

-What is the full name of the UK?

-How many parts does the UK consist of?

-What is the population of Britain?

-What is the capital of the country?

-What does the flag of the UK look like?

-Where does the Prime Minister live?

-Who is the head of State?

-Where can we see the Queen’s head?

-Where does the Queen live?

  1. minute break. Фізкультхвилинка.

T:-We are looking forward to the holiday which is on the way. This is New

Year. Today we have an unusual fir-tree which can move. Stand up and repeat the movements after the fir-tree.

4)Показ уроку математики

1)Усна бесіда з учнями.

T:-The next lesson in our timetable is Maths.

-Do you like Maths?

-What is the name of your Maths teacher?

-What do you do at Maths lessons?

2)Відгадування кількості сторінок в підручнику з математики.

-I have a book in Maths.

-Try to guess how many pages it has.

-I will use the words more and less.(в підручнику 303 сторінки)

3)Гра в хрестики-нyлики.Tic-Tac Maths

T:-Do you like the game “Noughts and Crosses”. Let’s play it.

-The first group will be Noughts and the second – Crosses.

-One pupil from the team should go to the board ,name all the numbers

correctly and find the result. If everything is correctly you will have a

chance to put your sign -nought or cross.

5)Показ уроку музики.

1) Усна бесіда з учнями.

T:-The next lesson in our timetable is Music.

-Do you like Music?

-What do you do at your Music lessons?

2)Прослуховування і виконання пісні.

T: -Let’s sing the song” At Our School”.

3)Перевірка розуміння змісту пісні.

T:-Look at the board and answer the questions.(слайд 29)

-What do you do on the playground?

-What do you do on the sports field?

-What do you do in the art room?

-What do you do in the computer room?

6)Показ уроку англійської мови.

1) Усна бесіда з учнями.

T:-The next lesson in our timetable is English.

-We know much about schools in Ukraine and I want you to know

more about schools in Great Britain.

-We will watch a video about a school life of British children and

while watching it you should write down the names of all the subjects

you’ll hear.

2)Перегляд відео.

3)Перевірка розуміння змісту переглянутого.

T:-Look at the board and finish the sentences

-Children go to school from…to…

-The school starts at…

-The first class of the day was…

-English children study such subjects as…

-Children have lunch in a… or …

-The school finishes at…

-After school children like to…

7)Показ уроку фізкультури

1)Усна бесіда з учнями.

T:-The next lesson in our timetable is PE.

-Do you like PE?

-What do you do at your PE lessons?

2)Mime-game.На проекторі зображений один із видів

спорту. Один з учнів виходить до дошки і повертається до неї

спиною. Він повинен відгадати той вид спорту,який йому показує

один із однокласників,дивлячись на проектор.

T:-And now let’s play the mime-game.

-One of you should go to the board and guess the kind of sport your

classmate will show.

P1:-Are you going horse-riding?

P2:-Yes , I am.

  1. Work. - Проектна робота .Учні в групах створюють проект My Ideal

School”.

 

ІІІ.Заключна частина уроку.

 

 

Hometask 1. Домашнє завдання:

And your hometask depends on your marks:

10-12 – write down a composition about schools in Ukraine and Great Britain

7-9 – write a list of school rules

4-6 – ex.10, p.29 (WB)

Summarizing 2. Підведення підсумків уроку та оцінювання.

Категорія: Конспекти уроків | Додав: Ivanovuch | Теги: О.Карпюк, конспекти уроків, англійська мова, География
Переглядів: 140 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2025
Сайт створено у системі uCoz